تاریخ انتشار : سه شنبه 24 آبان 1401 - 5:34
498 بازدید
کد خبر : 1817

الزام دریافت گواهی از بورس کالا برای صادرکنندگان فولاد

الزام دریافت گواهی از بورس کالا برای صادرکنندگان فولاد
به گزارش روابط عمومی انجمن فولاد آذربایجان؛ مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت از مصوبه جدید کمیته مدیریت بازار این وزارتخانه برای الزام صادرکنندگان محصولات فولادی به دریافت گواهی صادراتی از بورس کالا خبر داد.

سیف‌الله امیری در گفتگو با فولادبان اظهارداشت: فعالان صادراتی و افراد حقیقی و حقوقی که قصد صدور کالاها، محصولات و تولیدات فولادی خود را به بازارهای هدف صادراتی دارند، باید گواهی صادراتی اخذ کنند.
وی با بیان اینکه اخذ گواهی صادراتی براساس ابلاغیه و مصوبه کمیته مدیریت بازار وزارت صمت صادرمی‌شود، گفت: تمام صادرکنندگان محصولات فولادی باید به مدت دو هفته یعنی از ۲۱ آبان ماه تا ۵ آذر برای صادرات انواع محصولات خوداز بورس کالا گواهی صادراتی اخذ کنند.
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت هدف از اجرای این طرح را صدور کالاهای کیفی به کشورهای مقصد عنوان و تصریح کرد: اخذ گواهی صادراتی مانع از این می‌شود، محصولاتی که از کف بازار جمع می ‌شد و کیفیت پایینی داشت، به دیگر کشورها صادر نشود و در واقع، سوپاپ اطمینان کیفی محصولات فولادی ایران است.
امیری با بیان اینکه محصولات صادراتی ابتدا به بورس کالا عرضه خواهد شد، اعلام کرد: براساس کف عرضه محصولات فولادی به بورس کالا، هر تولید کننده ای که کالا یا محصول خود را به بورس کالا عرضه کرده باشد، می‌تواند محصول خود را به کشورهای هدف صادراتی صادر کند. به گفته وی، این طرح به طور موقت در دو هفته (از ۲۱ آبان ماه تا ۵ آذر ماه) به اجرا در خواهد آمد و پس از آن داشتن گواهی صادراتی برای صادرکنندگان الزامی خواهد بود که می‌تواند نگرانی کلیک‌های صادراتی فولاد و صادرات کالاهای بی کیفیت مانند میلگرد را تا حدود زیادی برطرف کند.
پیش از این، محمد کشانی، فعال فولادی به فولادبان گفته بود: مصوبه آزادسازی صادرات کالاها و محصولات معدنی نوعی تیر خلاص به بزرگان فولاد کشور است.
در مهرماه امسال دیوان عدالت اداری در حکمی، رای به آزادسازی محصولات فولادی توسط هر فرد حقیقی و حقوقی که کارت بازرگانی داشت، داده بود.

برچسب ها :

ناموجود